Nagyon trendi dolog lett filmes naplót vezetni, azonban ezt sokan Excel-táblán vagy más alkalmatlan felületen (IMDb-watchlist) oldják meg mind a mai napig. Pedig egész frankó megoldások születtek ennek tökéletes kivitelezésére, így több hasznos infót is tudunk tárolni tizedannyi erőfeszítéssel. Míg a Tvtag (régebbi nevén GetGlue) - tudtommal - sokkal erősebben épít a közösségi élményre és a különféleképpen feloldható stickerekre (achievementekre), addig mai alanyunk, a Letterboxd, egy igényesebb keretet nyújt a naplózásnak, némi, a kritikus gondolkodást motiváló elemekkel.
Anno a Nyilvános vetítés egyik adásában hallottam a Letterboxdról, ráadásul nyáron, tehát relatíve régen, legalábbis ahhoz képest biztos régen, hogy még én is csak egy hónapja használom az oldalt. Akkoriban valamiért legyintettem rá, főleg, hogy egyszer már próbáltam vezetni filmnézési szokásaimat, kurva kevés sikerrel. Azonban tavaly év végén valahogy ismét elém került az oldal, és úgy voltam vele, hogy egye fene, kezdjük el, maximum ezt is megunom, mint egyébként bármi mást. De tökre bejött végül, és azóta sem bírom elképzelni, hogy lehet Excelben lenaplózni mindezt.
Ugyan a Letterboxd filmes adatbázisként nem az IMDb-t, hanem a TMDb-t használja, de azon kívül, hogy sorozatokban elég gyengén muzsikál az utóbbi, a feladatát bőven elvégzi. Eddig nem volt gondom egy film megtalálásával sem, relatíve nagy eséllyel megtalálod bármely megtekintett áldozatodat. Igaz, nem vagyok egy arthouse-fan, szóval nem tudom, miképpen vélekednek erről a ritka kincsek vadászai.
Minden másban a Letterboxd abszolút over-the-top munkát végez. Szabályosan eléd hányja az egyébként követésre bejelölhető, hangulatilag mégis családias community minden egyes favorizált, vagy éppen méltán utált filmjét. Tehát ha csak hétköznapi emberként szörfölgetnél az oldalon, akkor könnyen meg tudod jelölni a filmeket, amiket életed során láttál, ezzel végül meghökkentve saját magadat, hogy mondjuk 1000 film felett végeztél.
Az igazi móka természetesen ott kezdődik, amikor egy konkrét napon eldöntöd, hogy onnantól kezdve a megtekintés napjához kötöd a megtekintett filmeket, és mindezt más infókkal is megtoldod. Tehát naplót vezetsz, ahol a megtekintés napját, ismertetőt, értékelést, tageket, valamint rewatched vagy spoiler plecsnit is hozzácsapod a film címéhez. Ezeket az adatokat pedig utána könnyen nyomon követheted a diary menüpont alatt, vagy pedig feltárhatod őket akár évekkel később is, és nevethetsz egy jót magadon, hogy mekkora gyökér ízlésed volt.
Az oldal tartalmazza az IMDb-féle alapfunkciókat is (watchlistek és más listák létrehozását például), de például a nagy filmes adatbázis tízes értékelési rendszerét nem. Ehelyett a jóval érettebb öt csillagos rendszeren belül hallathatod hangodat, és ugyan nem átlagolja a filmek pontszámát, de amellett, hogy összegyűjti az összes felhasználói kritikát, oszlopdiagramos eloszlás formájában prezentálja értékelésüket. Nem tudom, nekem jóval kényelmesebb, mint egy semmitmondó átlagot látni.
Habár nem a világ leginnovatívabb oldala, mégis, a letisztultság és a hasznosság egy honlapon testesülnek meg, ráadásul egy elég értelmes közösség tolmácsolásában. Amíg egy oldal legnagyobb hátránya a botrányos profilkép-feltöltés (csak Gravatarral vagy Twitter-képet inmoprtálva), addig nagy probléma nem lehet.
Vagyis de: néhány haszontalan, de azért megszokott „webkettes” eszköz hiányán még túlteszem magam, de például regionálisan sehogy sincsen tagolva az oldal. Nehéz rákeresni a magyar felhasználókra. Szóval eme poszt szándékozzék összegyűjteni a már meglévő és a leendő magyar Letterboxd-felhasználókat egyaránt! Engem is megtaláltok, törzskönyvezett kutyanevemen, zsiráfos fejfedőben.