Tolkien megteremtett világát nem győzöm dicsérni, hiszen annyira összetett, annyira szerteágazó, hogy szinte minden egyes négyzetcentiméterén találhatunk valami újdonságot, valami olyat, ami lenyűgözi az embert. A mozifilmeknek hála pedig a legtöbb dolog életre is kelt a filmvásznon, gondolok itt olyan apróságokra, mint a Hobbit és a Gyűrűk Ura-filmek rosszfiúira, az ártatlanok megrontóira, a legnagyobb ellenfelekre. Épp ezért Kreff03 kollégával vettük a bátorságot, és a Középfölde-túránk első állomásaként összeszedtük nektek, hogy mely lényeket gondoljuk a leggonoszabbnak, és melyekkel nem illik ujjat húzni, ha éppen arra jár az ember.
FIGYELEM! AZ ÍRÁS MIND A HOBBIT, MIND A GYŰRŰK URA CSELEKMÉNYÉRE NÉZVE SPOILER-EKET TARTALMAZ!
Íme…
- Lurtz
A Gyűrű szövetségében feltűnt ork hadvezér, Szarumán uruk-hai seregének parancsnoka. Feladata a Szövetség felkutatása és - a félszerzetek kivételével - elpusztítása. Gonoszsága teremtése során belétáplált szolgaiságában rejlik, miképp maradéktalanul igyekszik teljesíteni a gonosz mágus parancsait. Az emlékezetes Amon Hen-i csatában végez Boromir-ral, hogy aztán ő maga Aragorn kardjától pusztuljon el. A könyvben nem szerepel. (Kreff03)
- Kígyónyelv
Avagy Gálmód fia Gríma. A rohani Théoden király tanácsadója volt sokáig, ám titokban Szarumánt szolgálta. Álnok hízelgésein és hazugságain keresztül a mágus manipulációja érvényesült Théoden elméjén, akinek teste, lelke és hatalma így folyamatosan gyengült, mígnem az Edorasba érkező (immár Fehér) Gandalf elűzte az uralkodóról a sötét varázslatot. Lelepleződése után száműzték Rohan földjéről és visszatért mesteréhez Orthanc tornyába, aki mellett vészelte át Vasudvard elestét. Miután itt sem volt többé maradásuk, együtt indultak a Megyébe, hogy a hobbitokon bosszút álljanak, ám sokadszori elszenvedett megaláztatás után Kígyónyelv maga végzett Szarumánnal, hogy aztán menekülés közben a félszerzetek nyilai küldjék őt is a másvilágra. Aljas, álnok, alig emberi lény, végtelenül behódoló és szánalmas, szavai méregként homályosították el sokáig Théoden király elméjét. (Kreff03)
- Azog
A pusztító! A hobbitban feltűnt ork vezér, aki a magasságával, erejével és brutalitásával tűnt ki társai közül. Thorin egyik legnagyobb ellenfele volt, aki már évekkel a váratlan utazás előtt megkeserítette a törpök életét, ugyanis Thorin nagyapjával végzett egy kíméletlen harc során, melyben megszületett Tölgypajzsos Thorin. A harc végeztével úgy tűnt, hogy Azog az életét vesztette, de később visszatért, hogy újult erővel próbálja meg beteljesíteni bosszúját, és vezesse győzelemre a hadseregét. Kétségkívül Azog volt a Hobbit filmek egyik legnagyszerűbb gonosza! (Remy)
- Smaug
Középfölde Harmadkorának rettenetes sárkánya, aki megkívánta a Magányos Hegy törpjeinek gazdagságát. Kiűzte Ereborból a Durin házából származó Thór népét, majd 171 éves álomba merült a kincsek között, mígnem a Thór unokája, Tölgypajzsos Thorin vezette expedíció során ismét felébredt. Éktelen haragját Tóváros és lakói bánták. Halálát a leleményes Bard és az általa kilőtt különleges nyílvessző okozta.
Gonoszsága elsősorban önzéséből és önimádatából ered, kegyetlen és majdhogynem sebezhetetlen. Soha nem vett részt Középfölde háborúiban, csak saját kapzsisága és a pusztítás öröme éltette. (Kreff03)
- Banyapók
A Banyapók és kisebb termetű, a Bakacsin-erdőben élő rokonai az Óidőkben élt Ungoliant nevű nyolclábú fenevad leszármazottai. Hatalmas, vérszomjas pókszörnyeteg, ami az Árnyékhegységben rendezte be odúját, gyakorlatilag ellehetetlenítve a Cirith Ungol-i hágó használatát, ezzel (öntudatlanul is) nagy szolgálatot téve Szauron-nak, aki cserébe rendszeresen orkokat küldött táplálékul.
Gollam egyszer hízelgéssel (ill. csontsovány termetének köszönhetően) kicsúszott a csáprágói közül, hogy aztán később Frodót és Samut hozzá vezetve próbálja elhozni a hobbitok végzetét. Előbb mérgével hosszú bénulást okozott Frodónak, majd Samuval csapott össze, aki a Fullánk nevű tündekarddal súlyos sebeket ejtett rajta. Ezután visszahúzódott odújába, nem lehet tudni, túlélte-e a sérüléseket. Velejéig romlott ragadozó, igazi ösztönlény, aki, bár nincs tudatában, minden ork-helyőrségnél többet tesz a Mordorba vezető hágó védelméért. (Kreff03)
- Gollam
Avagy eredeti nevén Szméagol, aki pöttöm termete ellenére a Hobbit és Gyűrűk Ura történetek egyik legfontosabb tagja, hiszen ő birtokolta sokáig az Egy Gyűrűt, illetve ő volt az, aki segített Frodóéknak eljutni Mordorba, természetesen azzal a céllal, hogy majd útközben elárulja a hobbitokat, hogy a drágaságát ismét a saját kezében tarthassa.
Szméágol egykoron egy hobbitokhoz hasonló nép gyermeke volt. Barátjával Déagollal egy átlagos napon egy folyó mentén kalandoztak, amikor Déagol egy horgászás közbeni baleset miatt a vízben rátalált a gyűrűre. Szméagolt olyannyira megbűvölte a csillogó ékszer, hogy egy pillanat alatt elveszítette a személyiségét, és megölte barátját, hogy aztán a normális életét hátrahagyva, nyomorban és kitaszítottként éljen együtt a drágaságával. Miután a Hobbit történései alatt Bilbó „ellopta” a gyűrűt Gollamtól, a szerencsétlen lényt egyetlen egy cél vezérelte; vissza kell szerezni a DRÁGASÁGOT!
Az évek alatt a gyűrű annyira eltorzította Szméagolt, hogy a testi változások mellett a személyisége is kettészakadt, és megszületett Gollam, aki agyafúrt, kíméletlen, és a gyűrű fanatikus rajongója. Mindent megtesz azért, hogy visszaszerezze az elvesztett kincsét, és egészen a Végzet Hegyéig kitart a lelkesedése, ahol végül egy pillanatig ismét a kezére húzhatja a drágaságát. (Remy)
- Szarumán
Szarumán azoknak az Istároknak nevezett varázslóknak a vezetője volt, akik azért érkeztek Középföldére, hogy irányítsák a Szabad Népeket a Szauron ellen vívott csatában. Az évek alatt rendkívül sok tapasztalatra tett szert, és a Sötét Nagyúr módszereinek a tanulmányozása közben tökéletesítette varázserejét. Fehér Gandalf megszületéséig Középfölde legnagyobb varázslója volt, ám végül nem bírt ellenállni a kísértésnek, és átállt a sötét oldalra, hogy a hajdani nagy varázslóból, egy nagyhatalmú gonosz legyen. Székhelyéül azt a Vasudvard nevezetű helyet választotta, ahol a méretes tárnák és kohók segítségével megalkothatta saját seregét a gyűrűért folyó harcban. Uruk-hai néven megszülető harcosokat alkotott, akik a Fehér Kéz jelét viselték. Lásd fentebb; Lurtz. (Remy)
- Angmari boszorkányúr
Egykori emberi lény, akit a Kilenc Gyűrű egyike lidérccé (se nem holt, se nem élő lénnyé) változtatott. Ő Minas Morgul ura, a nazgûlok vezére és Mordor seregeinek hadvezére. Szauron legerősebb és leghalálosabb szolgálója. Régen ő maga is ember volt, de elcsábította Szauron hatalma és az Egy Gyűrű ereje. A filmekben előbb fekete lovat, majd repülő sárkányféleséget lovagol meg, a közelében pedig minden földi jó eltűnik, és a halál lesz úrrá a térségen. Egy kíméletlen gyilkos a csatlósaival egyetemben, ám a Sötét Nagyúr bukása után egyikőjüknek sincs maradása Középföldén. (Remy)
- Mória balrogja
A balrogok ősi tűzdémonok, Morgoth óvilági teremtményei, utóbbi, majd később Szauron szolgái. Az Izzó Harag Háborúja után egyikük a Ködhegység mélyén keresett menedéket. Itt alapították meg a törpök, pontosabban Durin népe Khazad-dûm-ot, ahol évezredekig bányászták az értékes mithril nevű fémet, mígnem a Harmadkor során olyan mélyre ástak, hogy fölébresztették a Balrogot, akinek pusztítása ellen tehetetlenek voltak, így kénytelen voltak elhagyni otthonukat. Így kapta a hely a Mória, vagyis "A sötét tárna", lakója pedig a Durin veszte nevet. Később a Gyűrű szövetségének útja is keresztül vezetett Mórián, ahol az orkok mellett a Balrog is üldözőbe vette őket, azonban a Szürke Gandalffal való összecsapásból ő került ki vesztesen. Ősi, a sötétség szolgálatában álló lény, elemi gonoszsága megkérdőjelezhetetlen. (Kreff03)
- Szauron
A Hobbit és a Gyűrűk Ura történetek legsötétebb főszereplője, Mordor ura, valamint az Egy Gyűrű tulajdonosa. Maiaként jelent meg a világon és a valák szolgálatában állt (isteni jelleggel bíró, de nem isteni hatalmú lények). A valák a világ fejlődésének elősegítői voltak. Mikor az egyik vala, Morgoth szolgája lett, gonosszá és hataloméhessé vált. Morgoth bukása után Szauron lett Középfölde legnagyobb hatalmú gonosza. A célja az volt, hogy egyedüliként uralkodhasson a térségen, így Tünde kovácsokkal elkészítette a Hatalom gyűrűit. A gyűrűk közül hármat a tündéknek, hetet a törpöknek és kilencet pedig az emberi királyoknak adott. Egyet, a legnagyobb hatalmú gyűrűt, az Egy Gyűrűt titokban magának készítette a Végzet Hegyének belsejében, hogy uralkodhasson mind felett. A másodkor nagy csatájában azonban Isildur levágta Szauron kezéről az Egy Gyűrűt, de képtelen volt elpusztítani azt. Ezért Szauront nem tudták teljesen legyőzni, mivel a saját hatalmának egy részét kovácsolta bele a Gyűrűbe, ezért mindaddig elpusztíthatatlan maradt, ameddig a Gyűrű létezett. És így alakult meg az a Szauron, akit a Gyűrűk Urából ismerhetünk, a Nagy Szem. (Remy)