Kevés autóversenyzésről szóló film van a filmtörténelemben, és még kevesebb „A” kategóriás. Tony Scott, Mint a villám című filmje sem a komolyságáról, és csavaros történetéről híres, de mégis egy nagyon jó popcorn filmről beszélünk, hiszen minden egyes hatásvadász klisé megvan benne, ami miatt akarva, akaratlanul is megkapjuk a lélektani löketet.
A Daytona 500 egy 200 körös, közel 800 km-es NASCAR verseny, melyet a floridai Daytona Beachen található Daytona International Speedwayen rendeznek meg. A VB szempontjából nem ad, se több, se kevesebb pontot az itteni verseny, de a legendás titulusa miatt egy igazi presztízs futam, amit egy valamire való NASCAR versenyzőnek meg kell nyernie, hogy a legnagyobbak között lehessen. Gyakran nevezik a NASCAR Super Bowl-jának a futamot.
Cole Trickle egy zöldfülű, de óriási tehetséggel megáldott autóversenyző, akinek minden álma, hogy versenyezhessen egy NASCAR kocsival, és megnyerje a Daytona 500-at. A lehetőséget megkapja, ám az előfutamok alatt a legnagyobb ellenfelével összeütköznek a pályán, és súlyosnak látszó sérüléseket szenvednek. Cole azonban megpróbálja összeszedni magát, hogy elindulhasson a versenyen…
Tony Scott nem rendezett világmegváltó filmeket, nem rendezett mély és megrázó témájú filmeket, nem kapott Oscart, (még csak nem is jelölték), de a munkásságára nem lehet rossz szót szólni. Olyan filmeket hozott nekünk nézőknek, amik teljes mértékben kikapcsolják az embert, és igazi élvezetet nyújtanak. Klisékkel teli, hatásvadász alkotásokkal árasztotta el a filmvilágot, de nem lehet rá haragudni. Ehhez értett, és ezt űzte mesterfokon. Gondoljunk csak a Top Gun, Az utolsó cserkész, Déja Vu, Hajsza a föld alatt, vagy a Rajongó című filmjeire. Egytől egyig kiváló alkotások.
No, de a Mint a villám is megér egy misét, annak ellenére, hogy nem kiugró alkotás, még az ő pályafutásában sem. A legtöbb esetben leszólnák a filmet, hogy gagyi, szakmai szemmel nézve hülyeség, semmi realitás stb. Ez igaz is, de a film nem is akart komoly lenni, csak és kizárólag szórakoztatni akart bennünket. A film történetileg olyan egyszerű, mint a bot. Kis túlzással a végkifejletet már az előtt lehetett tudni, hogy Scott megalkotta ezt a művet. Nincs fordulat, nincs mély drámázás, ehelyett Hans Zimmer játszik az érzelmeinkkel, amikor felcsendül 1-1 dallam a háttérben.
A filmre a lehető legjobb színészeket választották ki véleményem szerint. Tom Cruise a Top Gunban már bizonyította, hogy az efféle popcorn filmekben tökéletesen játssza ezeket a kicsit nagyképű, folyamatosan győzni akaró embereket. A jó öreg Robert Duvall mint mindig itt is zseniális volt. Rajtuk kívül még Nicole Kidman, Randy Quaid, John C. Reilly, Michael Rooker is szerephez jutottak.
A Mint a villám messze nem tökéletes, de élvezhető film. (Csak senki ne akarja komolyan venni, és ne nézze szakmai szemmel a látottakat, mert abban az esetben felesleges elkezdeni a filmet.) A filmet 1991-ben a legjobb hangkeverés kategóriájában Oscarra is jelölték. 7/10
ui: A filmben van egy bizonyos rész a baleset után, melyben átérezhetjük, hogy Felipe Massa a brazilok Forma-1es pilótája mit élhetett át a Hungaroringen történt balesete után. Mennyi ember leszólta, hogy rossz teljesítményt nyújt, és hagyja abba a versenyzést. Bő 2 éven keresztül segíteni sem tudott a csapattársának a VB cím elérése érdekében. Azonban van egy pont, miután legyőzöd a félelmeidet, de ehhez nagyon nagy lelki energia kell, és végtelen elszántság.