A Marvel filmek a fénykorukat élik, és nem is érdemtelenül. Nagyon mélyről jöttek fel, mert évtizedek előtt is készültek már képregényadaptációk a Marveltől (mint képregény), de a legtöbbjük a közepes szintet sem tudta elérni, így hát kellett valami változás, kellett egy újítás, egy stratégia, hogy Stan Lee hősei a mozikat is meghódítsák. Az első szempont egy stúdiónál természetesen a pénz, de szerencsére, sok esetben már minőség is társult a produkciók mellé.
Az első filmes adaptációt az Amerika kapitány kapta 1944-ben, majd hatalmas szünet következett, és egészen a 70-es, 80-as évekig kellett várni arra, hogy újra a képernyőkön láthassuk a hősöket. Ekkor már feltűnt a Pókember, Hulk, Dr. Strange, valamint az Amerika kapitány is kapott még néhány filmet. Ezek akkoriban biztos jópofák lehettek, de manapság már nem többek egy gyenge bohóckodástól. Szeretni ugyan lehet őket, de az évek során a lehető legjobb irányba ment el az egész szuperhősös téma a Marvelnél, úgyhogy jobb, ha előre tekintünk, mert látszólag nincs lassítás, és jobbnál jobb szuperhősfilmek kerülnek a mozikba.
No, de szedjük össze, hogy melyik a 10 legjobb Marvel-képregény film.
10 – Pókember (2002)
Pókemberre sokáig kellet várni, de amikor 2002-ben megjelent Peter Parker, akkor rengetegen odavoltak a hősért, ami érthető is volt, mert bő 30 év után lehetett újra látni a filmvásznon a hálószövő hőst. A filmnek ugyan vannak, és voltak is hibái, főleg, hogy Tobey Maguire kapta meg a főszerepet, illetve maga Peter Parker sem olyan volt, mint amilyennek kéne lennie, de az összkép nem volt rossz. Ugyan, ma már másként tekintek erre az alkotásra, de úgy gondolom, hogy megérdemli ezt a 10. helyet.
9 – Thor - Sötét világ (2013)
A Thor első része a Marvel első fázisának leggyengébb darabja volt véleményem szerint. Jó volt ugyan, de a többi mind jobb volt nála, ám a folytatásnál sikerült megvalósítani azt, amit egy folytatásnál elvárunk. Nagyobb és jobb lett, így összességében simán elverte a korábbi Thor epizódot. A Marvel-féle humor is a helyére került, nem úgy, mint a Vasember 3-nál.
8 – X-Men - A kívülállók (2000)
A Penge után a legfontosabb Marvel alkotás, mert ha ez nincs, akkor ma nem tartana ott a Marvel, ahol. Bryan Singer zseniális munkát végzett, mert nem csúszott ki a kezéből a feladat, és képes volt a lehető legjobban felvezetni egy szuperhős alakulatot. Nem volt könnyű dolga, de megcsinálta, és ezért is várjuk mindig az újabb X-Men filmeket, mert tudjuk, ha Singer ott van, akkor baj nem lehet.
7 – Amerika kapitány (2011)
Sokan utálják az Amerika kapitányt, és sokan úgy tartják, hogy ez a leggyengébb darabja a Bosszúállók széria első fázisának. Véleményem szerint pedig pont ellenkezőleg, az egyik legjobb filmről van szó, és egyben az egyik, ha nem a legjobb hősről a jelenlegi Bosszúállók csapatából. Joe Johnston filmje remekül lett felépítve, és büszkén viselheti az Első bosszúálló címet. Amerika kapitánynak nem kell szégyenkeznie. (A folytatás kegyetlenül jónak tűnik)
6 – A csodálatos Pókember (2012)
Itt a másik film, ami kétes érzéseket váltott ki az emberekből. Valaki szívből gyűlölte, mások pedig azt mondták, hogy végre megkaptuk az igazi Pókembert. Én az utóbbiak táborát erősítem, és Andrew Garfielddel a fedélzeten tényleg megkaptuk az igazi Pókembert, azt a hálószövőt, aki laza, okos, vicces, és természetesen egy igazi hős. A filmnek ugyan voltak gyengébb pillanatai, de összességében egy remek filmről beszélhetünk.
5 – X-Men 2 (2003)
Ha jól megnézzük, akkor láthatjuk, hogy a szuperhősös filmeknél jó dolog belevágni a folytatásokba. Elég sok esetben jól sül el a dolog, és még az első résznél is jobb végeredményt produkálnak a rendezők és írók. Ez történt az X-Mennel is, mert Bryan Singer és csapata sikeresen ugrotta meg azt a lécet, amit feltettek az első epizóddal. A folytatás jobb, grandiózusabb, komolyabb és súlyosabb lett.
4 – Vasember (2008)
Sokak kedvence, sőt A kedvenc. Manapság ha Marvel filmekről beszélünk, akkor tuti biztos, hogy a Vasember szóba kerül, és nem csak ő, hanem Robert Downey Jr. is. Downey Jr. olyannyira tökéletes választás volt a szerepre, hogy nélküle már el sem lehet képzelni a karaktert. Egybeforrt a neve Tony Starkéval, és bizony Ő, és a filmje az egyik alappillére annak, amit a Marvel az elmúlt években felépített.
3 – Penge (1998)
A legelső igazán sikeres és elismert Marvel film. Sokan nem is tudják, hogy a Wesley Snipes által megformált Penge is egy képregényhős, és emellett az egyik legnagyobb képregénykiadó hőse, azaz a Marvelé. Pedig így van, és a vámpírvadász az idők során olyan státuszba lépett, amire csak kevés film képes, mert bizony a Penge egy kultfilmmé avanzsált.
2 – X-Men – Az elsők (2011)
Már a 2. X-Men film, amit nem Bryan Singer rendez. Vajon mi sülhet ki belőle? Csupán a legjobb X-Men film… bár Singer elképesztően jó munkát végzett a korábbi X-Men filmjeivel, valamint az idei Eljövendő múlt napjai is pazarul néz ki, de Matthew Vaughn rendezése egyszerűen fenomenális. Visszarepít minket a 60-as évekbe, ahol a fiatal Xavier és a fiatal Erik életébe kapunk betekintést, és megmutatja nekünk, hogy milyen kapcsolat volt a két gigász között. Az X-Men 3. része nem úgy sült el, ahogy azt sokan vártuk, így elkélt az újítás, amit meg is kaptunk, hála Vaughnnak.
1 – Bosszúállók (2012)
Külön-külön bemutatkozott már Hulk, Vasember, Thor, és az Amerika kapitány is, de vajon együtt, egy filmben is helyt tudnak állni? Miazhogy… egy hatalmas zúzdát rendeztek nekünk, amiben a Marvel-féle poénok is remekül muzsikáltak, és a karakter közötti kapcsolatok is remekül voltak megteremte. Egyszerűen minden a helyén volt, a hangulat, az akciók, a hősök, stb. Egyszóval a Bosszúállók az eddigi legjobb Marvel film, úgyhogy kíváncsian várjuk a folytatást!