Az elmúlt hetekben összeállítottam a 80-as, 90-es évek legnagyobb akciósztárjainak (+ Statham) TOP 5-ös listáját: Van Damme, Stallone, Statham, Arnold, Lundgren, Willis, Jackie Chan, Wesley Snipes. Ők voltak a legtökösebbek, és ők szállították a legjobb akciófilmeket – nyilván nem mindenkinek, de nagyon sokan rajtuk nőttek fel – és többen is legendává avanzsáltak az évek során. A toplista sorozat végeztével úgy gondoltam, hogy érdemes lenne összegyúrni őket és megnézni, hogy miként nézne ki egy TOP 10-es lista.
Mielőtt belekezdenék a felsorolásba, szeretném leszögezni, hogy milyen szempont szerint válogattam ki a filmeket. A legfontosabb, hogy a filmben főszerepet játszanak a fegyverek, robbanások, lövöldözések. Nyilván így kiesett jó néhány film, pl.: Rocky, 12 majom. De én most az efféle akciófilmekre akartam fókuszálni. Nyilván a lista szubjektív, és valószínűleg mindenki máshogy, más szempontok alapján válogatná össze a filmeket, mivel a toplista ilyen. Sose lesz egyetértés.
Nézzük tehát, hogy melyeket érdemes pótolni, ha esetleg valakinek kimaradtak volna:
[…] – Ha esetleg egy folytatás is képes megközelíteni azt a szintet, amit az elsővel elértek.
10 – Feláldozhatók [1-2] (2010)
Ha az említett akciósztárok adnak ötletet egy toplistához, akkor én úgy gondolom, hogy nem hiányozhat a Feláldozhatók franchise sem, hiszen a legnagyobb arcok mind szerepet kaptak ezekben a filmekben. Ugyan sok hibával rendelkeznek, de talán a megítélésük szempontjából a legnagyobb gond, hogy nem a 80-as években készült el. Van egy érzésem, hogy ha akkoriban dobják a piacra a Feláldozhatókat, akkor egy nagy klasszikusról beszélnénk most. Bár véleményem szerint így sem fog a feledés homályába menni a jövőben: Barney Ross nem ismer félelmet, és a legpiszkosabb munkákat is elvégzi a Feláldozhatókkal. Egy nap a titokzatos Mr. Church megbízza őket egy veszélyes feladattal, amit csak és kizárólag Barney csapata vállalna el…
9 – Dupla dinamit (1991)
A belga sztár a harcművészetes filmjeivel megszerezte a világhírnevet, de a 90-es évek elején megmutatta, hogy a spárgák és a pörgőrúgások mellett a fegyverrel is jól bánik. Van Damme megduplázta magát, hogy még hatásosabb legyen. Most már nem egy, hanem két oldalról osztja a pofonokat, és szórja a gólyókat. Egy befolyásos üzletember halálát szeretné néhány hongkongi maffiózó, aki egy éjjel meg is támadja a Wagner családot. Csodával határos módon a kocsiban lévő ikerfiúk megmenekülnek, ám elválasztják egymástól őket. A világ két távoli pontján nőnek fel, de felnőttként egymásra találnak, hogy bosszút álljanak a szüleik gyilkosain…
8 – Az ötödik elem (1997)
Hiába vannak poénos részei, hiába sci-fi, az Ötödik elem az akció terén sem aprózza el. Bruce Willis golyózápor közepette próbálja megmenteni a Földet.
Léon, a profi ide vagy oda, számomra az Ötödik elem a legjobb filmje Luc Bessonnak. (ettől függetlenül a Léont is szeretem). Miért? Mert sokkal közelebb áll hozzám az, amit Bruce Willis képviselt, sokkal jobban bejön az a karakter, amit Bruce Willis megformált, illetve maga a story, és a kivitelezés is sokkal közelebb áll a szívemhez. Ugyanakkor ezt a filmet nem csak Willis miatt érdemes megnézni, hanem Milla Jovovich, Ian Holm, Chris Tucker, és persze a nagyszerű gonosz, Gary Oldman miatt. Az ötödik elem egy nagyszerű sci-fi akció, melyben érezhető az európai hatás, illetve a Besson stílus: Minden ötezredik évben eljön a Gonosz, hogy elpusztítsa az életet. Egyetlen egy fegyver van, ami végezhet vele, és megállíthatja a pusztulást, és azaz öt elem. Ha mind az ötöt összegyűjti valaki, akkor megmenthetik a Földet. Korben Dallas akarata ellenére csöppen bele ebbe a veszélyes kalandba…
7 – Pusztító (1993)
Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy a Pusztító a 90-es évek egyik legjobb akciófilmje, melyben a temérdek akció mellett a humor is előtérbe került. A két műfajt Marco Brambilla nagyszerűen komponálta össze, és hála Stallone és Snipes jelenlétének a filmet nem lehet egykönnyen elfelejteni, és bizony ritka, amikor egy filmben nem teszünk különbséget a jó és a rossz között, ha szurkolásról van szó. Snipes ebben a filmben teljes mértékben egyenrangú ellenfele volt Stallonénak: 2032-ben a hibernáció börtönéből kiszabadul a XX. század legelvetemültebb bűnözője, Simon Phoenix. A felfordult jövőben nincs olyan ember, aki képes lenne vele szembeszállni, így a jövő rendőreinek ki kell olvasztaniuk az egykori rendőrtisztet, John Spartant…
6 – Utolsó cserkész (1991)
Tony Scott és Shane Black együtt, a végeredmény pedig egy szemtelenül szórakoztató akciófilm, melybe Bruce Willis és Damon Wayans szerepel. Igazból már a rendező mivolta is garancia volt a sikerre azokban az időkben, és láss csodát a siker nem is maradt el. Bruce Willis itt a hozzá legközelebb álló karakter fajtát alakíthatta, ami annyit jelent, hogy rohadtul elege van mindenből és minden egyes mozdulat megterhelő számára. Ugyanakkor, ha kap egy szál cigit, és valaki rendbe teszi azt a kevés haját, akkor bizony beindul a buli: Joe-t felbérlik, hogy védje meg Coryt, ám amikor egy autósüldözés során a lány meghal, akkor a barátja, Dix elhatározza, hogy összeáll a lecsúszott zsaruval, hogy megoldják ezt az ügyet. Minél mélyebbre ássák magukat, egyre nyilvánvalóbb lesz számukra, hogy itt bizony egy nagyszabású dolog van a háttérben…
5 – Ragadozó (1987)
Schwarzenegger, karrierje során több olyan filmben is szerepelt, melyeket nem lehet egy könnyen elfeledni. A Ragadozó a korszaka legjobbjai között van, és a mai napig élvezhető minden perce. Elképesztő ötletek és remek kivitelezés jellemzi, melyhez Arnold csak pluszt adott. Erre a filmjére büszke lehet. A legjobb akciófilmek elengedhetetlen darabja: Egy különlegesen képzett kommandós alakulatot vezényelnek a dél-amerikai dzsungelbe, hogy megtalálják eltűnt társaikat. Ott azonban nem a fegyverek, nem az emberek, nem a vadállatok, hanem egy titokzatos lény fenyegeti őket, aki hidegvérrel képes levadászni a katonákat…
4 – Penge [1-2] (1998)
Arnold a Terminator, Stallone a Rocky, Statham a Szállító, Willis a John McClane és Wesley Snipes a Penge. Szinte minden akciósztárnak van egy olyan karaktere, amivel eggyé vált az idők során. Snipes tökéletesen testesítette meg a vámpírvadászt. A Penge az évek múltán sem lett elfeledve, és ezt annak köszönheti, hogy szinte minden elemében érződik az odafigyelés a stáb részéről. Egy minőségi képregényadaptációnak lehettünk szemtanúi 1998-ban, és amellett, hogy rengeteg akcióval dúsították a játékidőt, a poénokról sem feledkeztek meg, pedig nem egy rózsaszín ködbe burkolózó filmről van szó: Penge félig ember, félig vámpír. Gyerekkora óta Whistlerrel dolgozik és irtják a vérszopókat. Azonban az ellenség egyre erősebb és egyre nehezebbé válik a munka, főleg, amikor a vér istene is feltűnik…
3 – Rambo (1982)
A dobogó legalsó fokára az a film került, melyben tényleg megszámlálhatatlan golyó repül ki a fegyverekből, és bizony a robbanások sem maradtak el. Az akciófilmek egyik királyáról van szó, mely Stalllonénak meghozta az újabb sikert akkoriban. Rambo karaktere - ami egy másik társával együtt (Rocky) – az idők során egybeforrott Stallone nevével. A Rambo nem csupán egy akciófilm, hanem egy korszakos alkotás, és az Első vér a nagybetűs klasszikusok táborát erősíti, és mondhatni kötelező darab: Rambo a vietnámi veterán egy bajtársát készül megkeresi egy kisvárosban, ám a megérkezése után a helyi Seriff csavargásért letartóztatja. A fogdában töltött időszak hatására előtörnek belőle az indulatok, és a legyőzhetetlen katona elszabadítja a poklot…
2 – Die Hard [1-3] (1988)
Az ezüstérem, Bruce Willis korszakos alkotását, a Die Hardot illeti. Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy a 80-as évek egyik, ha nem a legjobb akciófilmje, és talán abban sincs semmi túlzás, ha azt mondom, hogy a zsáner egyik legjobbja. Rengeteg ember nőtt fel John McClane kalandjain, és az emberi mivolta miatt tényleg ő volt az a hős, aki a legközelebb állt hozzánk. A franchise immáron 5 részt számlál, de ha igazán értékelni akarjuk a Die Hard szériát, akkor csak trilógiaként tekintünk rá, mert a XXI. századi darabok messze nem érnek fel az elődeikhez. Repkedtek a tökös beszólások, így csak annyit mondok, hogy Yippee ki-yay, motherfucker! Bruce Willis legjobb filmje, ez egyértelmű, és ezen a toplistán is előkelő helyen szerepel: John, a New York-i zsaru Los Angelesbe utazik, hogy együtt töltse a karácsonyt nejével, és újra életet pumpáljon a szürke házasságukba. Holly munkahelyén, a Nakatomi toronyházban azonban egy bizonyos Hans Gruber olyan akcióba kezd, ami életeket követel, így hát John a megérkezése után nem pihenhet, hiszen fel kell vennie a kesztyűt az ellenséggel…
1 – Terminator [1-2] (1984)
Ha azt mondom, hogy Arnold Schwarzenegger, akkor az emberek 100%-ának a Terminator filmek jutnak eszükbe. Nem is csoda, hiszen Schwarzenegger a karakterrel eggyé vált – nem is érdemtelenül – és maga a film is filmtörténeti remekmű. James Cameron egy hibátlan filmet hozott létre melyet a folytatásban még tovább tudott tökéletesíteni (igen, a tökéletest, tökéletesítette). A Terminator franchies hiába bővült már 4 részre, mindig is két epizódból állt. Az aranyérem tehát a Terminatort illeti! 2029-ben a Skynet visszaküld egy emberi kinézetű gyilkológépet, úgynevezett Cyborgot. A Terminator feladata, hogy elpusztítsa Sarah Connort - még mielőtt világra hozná a gyermekét – és ezzel megmásítsa a múltat…