A legutóbbi rajzfilmes listám kommentjeit elnézve, sokan nem vették észre, hogy a 80-as, 90-es évek legjobb rajzfilmsorozataiban csak olyanok voltak megemlítve, amik azokban az évtizedekben készültek. Így természetes, hogy kimaradt néhány, sőt sok, igazán nagy klasszikus is. Azonban, mivel az elmúlt 80-90 év során egy rakás kiváló sorozat készült, ezért bátorkodtam szétszedni két részre a rajzfilmek felidézését.
Magyarán szólva a 80-as évek előtt készült rajzfilmsorozatok lesznek láthatóak ebben a toplistában, amibe természetesen bele lehet kötni (csak felesleges :D ), de úgy hiszem, hogy a többségük azért még ma is bőven nézhető, sőt szinte az összes veri a mai Cartoon Networkös, meg egyéb rajzfilmes csatorna felhozatalát. Szóval nézzük is hát azokat a nagy öregeket.
– Flintstone család (1960)
Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki. Joseph Barbera és William Hanna nagysikerű sorozata egy őskori család életét mutatja, melyben szinte minden percre jutott legalább egy poén. Mi magyarok pedig még büszkébbek lehetünk, ugyanis Romhányi József rímekbe szedett magyar szövege oly annyira jól sikerült, hogy a tengerentúlon újraszinkronizálták az egész sorozatot az ő szövege alapján. Szóval igen, valamilyen szinten a Flintstone család a mi rajzfilmünk is. Közben kiderült, hogy csak egy legenda az újraszinkronizálás, úgyhogy elnézést kérek a figyelmetlenségért. Mindazonáltal a szinkron tényleg remekül sikerült, és Romhányi volt az, aki egyedivé tudta tenni az itthoni nézőknek a rajzfilmet.
– A Jetson család (1962)
Simpson család, Flintstone család, Mézga család… Jetson család! Ha átnézzük a történelmet, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy érdemes családokról készíteni rajzfilmsorozatot, hiszen a siker szinte garantált lesz. A Jetson család konkrétan egy űrben játszódó Flintstone család, ami szintén a Hanna-Barbera studiójában készült. A felvetés már csak azért is helytálló, hiszen az évek során egy crossover is készült a két sorozattal.
– Rózsaszín párduc (1969)
Ki ne ismerné a Rózsaszín Párduc zenéjét. Friz Freleng David H. DePatie rajzfilmsorozata óriási sikernek örvendett akkoriban, hiszen a Párduc nem csak a TV-t, hanem a mozikat is meghódította. Az élőszereplős változatban Peter Sellers komédiázott kiválóan.
– Looney Tunes (1930)
A Bolondos dallamok a Warner Bros. egyik legnagyobb sikere, a Tapsi Hapsi, Dodó Kacsa, Taz, Sylvester, Csőrike, Marvin a marslakó névsorral felálló alig 6-9 perces rajzfilmek a mai napig szórakoztatják a nagyérdeműt. A játékidő rövidsége miatt nincs üresjárat, csak és kizárólag a tömény szórakoztatás és viccelődés. A legjobb részeket talán a Kengyelfutó gyalogkakukk és a prérifarkas meséi hozták. Minden idők egyik legjobbja!
– Popeye (1930)
Popeye sem egy mai gyerek. A 30-as években kezdett el kalandozni, és kezdte el reklámozni a spenótot! Azt a spenótot, amit ha megeszel, akkor erős és sikeres leszel. Legalábbis a rajzfilm szerint. A spenót amúgy tényleg finom, a rajzfilm pedig még mindig imádnivaló. Úgyhogy igen, ezt is sikerült örök életűre készíteni.
– Scooby Doo (1969)
Scooby-Doo és Bozont, avagy a két félős hős! A szellem és egyéb szörnyvadász csapat útja 1969-ben kezdődött, Joe Ruby és Ken Spears ötlete alapján. Mondhatni ez minden idők egyik legismertebb rajzfilmsorozata. Én még nem találkoztam olyan emberrel, aki ne ismerné a dán dog történetét. Az évek során sem vesztett semmit a csillogásból, ugyanis spin-offok, élőszereplős mozifilmek is készültek az eredeti sorozat alapján. Ami viszont még nagyon fontos, hogy ha találkozol egy szörnnyel, akkor ne higgy a szemednek, ugyanis tuti, hogy maszk van rajta!
– Flúgos futam (1968)
Gézengúz Guszti és Mardel története talán sosem volt ott a legjobb között, de úgy gondolom, hogy megérdemlik, hogy egy 10-es listára rákerüljenek. A versenyek bár szinte mindig azt a végeredményt hozták, amit vártunk, de a két rosszfiú ügyködései még így is sikeresen feledtették az egysíkú történetvezetést. Így végeredményben én mégis azt mondom, hogy jó helyen vannak itt ezen a listán.
– Maci Laci (1958)
A Foxi Maxiban kezdték, majd a megnövekedett népszerűség hatására már egy saját sorozatban kalandozhattak a Yellowstone Nemzeti Parkban. Maci Laci és Bubu kalandjai sem maradnak el a Flintstone és a Jetson történetektől, ami szintén a Hanna-Barbera párosnak köszönhető.
– Tom és Jerry (1940)
Minden idők legjobb rajzfilmsorozata? Minden idők két legismertebb rajzfilmes karaktere szerepel a Tom és Jerryben? Talán. Az viszont tény, hogy ez William Hanna és Joseph Barbera legnagyszerűbb alkotása, ami a mai napi ugyanazt az élményt nyújtja, mint régen. Egy felejthetetlen klasszikus, egy igazi kultikus rajzfilmsorozat. És igen… Hajrá Jerry!
– Mézga család (1969)
Romhányi József és Nepp József megírták, Nepp József és Ternovszky Béla megrendezték, Deák Tamás pedig megzenésítette a Mézga család történetét. Minden idők legjobb magyar rajzfilmsorozata, ami igenis van olyan szinten, mint egy Hanna-Barbera vagy Warner Bros.-os sorozat. Ami azért sem meglepő, mert a hazai animációs részleg igen jól működik, amit már több ízben is bizonyítottak a hazai készítők.