Talán többünkben felmerült már, hogy mit tennénk, ha lakóhelyünk elszigetelődne. Mi történne a körülöttünk élőkkel, hogyan reagálnának az emberek, ha nem hagyhatnák el a városukat? A készletek végesek, az emberek pedig könnyen befolyásolhatóak. Csak idő kérdése, hogy elszabaduljon a pokol.
Stephen King, a horror koronázatlan királya ezt a lehetőséget járja körbe.
A történet színhelye a Chester Mill nevű amerikai kisváros. Első ránézésre csendesnek tűnik, de egy októberi reggelen minden megváltozik. Egy búra hermetikusan elzárja a külvilágtól a lakókat. A levegőn és a patakocska vízén keresztül ezután senki se ki, se be nem mehet. Hiába szállja meg a környéket hamar a hadsereg, a bentiek a megfelelő manipulációnak és az egyre fokozódó félelemnek köszönhetően mindjobban kifordulnak magukból.
A legfőbb cselszövő „Nagy” Jim Rennie, a második tanácsos, aki mellesleg használtautó kereskedő, és a városka területén titokban működő droglabor (a későbbiekben fontos szerepet fog kapni) kiagyalója is. Ő a regény talán legjobban eltalált szereplője. Az olvasó többször szívesen megütné, hogy hagyja már abba a manipulációt. Hiába negatív figura, álmélkodva (és még többször elborzadva) olvassuk, ahogyan az egyre mocskosabb (helyenként valóban briliáns) ötleteit kiagyalja, és az embereivel kivitelezteti. Ebben legfőbb segítsége az új rendőrfőnök és a zavargások miatt egyre nagyobbra duzzasztott, fiatalokból álló „önkéntes” rendőrség.
Ha a búra és az elszigetelődés még nem lenne elég, akkor a rövid idő alatt meggyilkolt személyek száma is Rennie malmára hajtja a vizet.
Természetesen van egy kis csoport, akiknek szurkolhatunk. Ők azok, akik átlátnak az ármánykodáson, és megpróbálnak emberek maradni az embertelenségben. Egyikük Dale Barbara (a barátainak csak Barbie), aki visszavonult katona, a helyi bisztro szakácsa és a Rennie-féle csapat szemében a legnagyobb tüske. Barbie és Rennie ellentéte végigkíséri az egész történetet, többször kiéleződik. Tovább nehezíti kettejük kapcsolatát, hogy a búrán kívülről az amerikai elnök a volt katonatisztet bízza meg a városka vezetésével, melyet a második tanácsos nem képes elfogadni. És mivel Rennie tisztában van azzal, hogy a kívül rekedtek nem tudják betartani az elnöki utasítást, teljesen magához ragadja a hatalmat.
Barbie katonai tapasztalatának köszönhetően a körülmények ellenére többször sikerül viszonylag normalizálnia a helyzetet. Gyors reakciói és Rennie tetteire adott válaszai több ember életét is megmentik.
A kis csoport oszlopos tagja még a helyi lap szerkesztője is, akinek az írásaival jó pár embernek sikerül felnyitnia a szemét. Csatlakozik hozzájuk egy lelkésznő, a segédorvosból a városka egyedüli orvosává előlépő férfi, és néhány tisztességes (az állományból épp ezért elzavart) rendőr.
Minden adott egy jó történethez. Sok fantázia van benne, de King a legkevésbé kézenfekvő megoldást választja befejezésként. Talán ez nem mindenkinek fog tetszeni, de a remekül megírt szereplők, és a változatos történet miatt érdemes elolvasnunk.
Érdekes belegondolni és végigkövetni, ahogyan az emberek teljesen kivetkőznek önmagukból, és szinte állatokká válnak. A szétvágott hód, a végkifejlet és a történet egyes alakjai pedig sokáig beírják magukat az emlékeinkbe. 10/10
Stephen King: A búra alatt I-II.
Európa Könyvkiadó, 2011
Ha tetszett, amit olvastál, kövess minket a Facebookon és a Twitteren!